Klucze udarowe to niezbędne wyposażenie każdego warsztatu samochodowego oraz konserwacyjnego. Klucze udarowe wykorzystuje się odkręcania lub dokręcania śrub. Uderzenia wywoływane przez urządzenie luzują śrubę, dzięki czemu jesteśmy w stanie odkręcić śrubę szybciej oraz eliminujemy ryzyko złamania lub ukręcenia główki śruby. Dodatkowo minimalizujemy zużycie siły fizycznej i zwiększamy bezpieczeństwo stanowiska pracy. O tym, że robota idzie po prostu szybciej chyba nie trzeba wspominać 🙂

 

Klucz udarowy – akumulatorowy

 

Wybór takiego klucza ogranicza się do dwóch kryteriów: gdzie będziemy używać urządzenia oraz jak duża moc jest nam potrzebna. Moc urządzenia wyraża się w Nm – niutonometrach. Im więcej tym lepiej. Obecnie istnieją urządzenia akumulatorowe które osiągają parametry zbliżone lub większe od narzędzie pneumatycznych. Taki klucz udarowy Milwaukee M18 FHIWF12 posiada 1356Nm momentu obrotowego, a jego moment zrywający to aż 1898 Nm! Z taką mocą jesteśmy w stanie odkręcić niemal wszystko. Ale jeśli potrzebujesz zawodnika światowej klasy to Milwaukee M18 ONEFHIWF1DS z rewelacyjnym momentem obrotowym 2576 Nm oraz 2711Nm momentu zrywającego nie ma sobie równych. Ten klucz dokręci i odkręci wszystko. Jeżeli więc potrzebujesz pełnej mobilności gdzie nie możesz polegać na kompresorze i narzędziach pneumatycznych to jest to świetny wybór. Coraz więcej warsztatów samochodowych decyduje się na akumulatorowe klucze udarowe przez to, że generują one stosunkowo wysoka moc zachowując przy tym kompaktowy rozmiar i wagę. Dodatkowo nie jest potrzebny kompresor który generuje hałas i zajmuje miejsce. Dodatkowo klucze akumulatorowe posiadają regulację mocy dzięki czemu możemy dokręcić śrubę z odpowiednią siłą.  Klucz Milwaukee M12 FIW2F12 dzięki swoim niewielkim rozmiarom wspaniale sprawdzi się przy demontażu kół, świec czy elementów zawieszenia w samochodach osobowych.

 

Klucz udarowy – pneumatyczny

Jeśli jednak nie przeszkadza Ci hałas kompresora to klucz Magnum Fore będzie świetnym rozwiązaniem dla Ciebie.  Jego niska waga sprawia, że nie męczy ręki. Posiadając wydajny kompresor (350l/min+) możemy nieprzerwanie pracować i zapomnieć o ładowaniu akumulatorów (chyba, że ma się ich zapas). A ten dźwięk jaki generują te klucze jest trochę jak zapach benzyny… uzależniający. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że narzędzia pneumatyczne potrafią być znacznie tańsze niż akumulatorowe co niewątpliwie jest ich dużym plusem. Jeśli masz gotową instalację pneumatyczną nie ma sensu przesiadać się na narzędzia akumulatorowe. Wadą takiego rozwiązania jest serwis okresowy takiej instalacji co w przypadku urządzeń akumulatorowych jest zbyteczne.

 

Wybór klucza i technologii zależy tylko i wyłącznie od potrzeb. Warto więc się zastanowić, czy jest potrzebny nam klucz z wysokim momentem obrotowym (1000Nm + np. do ciężarówek i maszyn budowlanych) czy może wystarczy nam jakiś podręczny klucz do odkręcania kół i świec (350Nm w zupełności do tego wystarczy). Nie należy sugerować się prędkością obrotową urządzenia. Teoretycznie klucz udarowy z większą prędkością obrotową pozwoli na szybsze wykręcenie śruby, ale najważniejszy jest moment obrotowy i częstotliwość udaru.