Zapewnienie sobie bezpieczeństwa w pracy powinno być dla nas priorytetowe. Szczególnie w pracy jako spawacz. Warto zabezpieczyć skórę, oraz głowę, a szczególnie nasze oczy. Poparzenia i inne uszkodzenia skóry zwykle nie są trwałymi obrażeniami i da się to wyleczyć. Inaczej ma się sprawa z naszym zmysłem wzroku, dlatego nie ma co oszczędzać na jego ochronę.

 

Na rynku jest dostępnych wiele produktów w różnych półkach cenowych. Za 15 złotych można już kupić najbardziej podstawową przyłbicę, która nie do końca może spełniać swoją funkcję. Warto się zastanowić w jakich warunkach będziemy pracować. Rozróżniamy dwa rodzaje przyłbic: aktywne i pasywne.

Jaką przyłbicę wybrać?

Przyłbica pasywna jest bardzo prostym i niezawodnym środkiem ochrony. Filtry światła są wymienne i to od spawacza zależy jaki poziom ochrony jest mu w danym środowisku pracy potrzebny. Przyłbice takie są stosunkowo tanie, jednak warto dopłacić by mieć produkt spełniający podstawowe normy ochrony oraz inne wymagane atesty. Przyłbice takie świetnie sprawdzą się w domowym warsztacie lub przy okazjonalnych pracach spawalniczych. Ze względu na to, że filtr takiej przyłbicy powoduje znaczne zaciemnienie obrazu to długotrwała praca staje się niekomfortowa.

Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest przyłbica aktywna. Jest droższa, ale zapewnia dużo większy komfort pracy. Przyłbica taka posiada adaptacyjny filtr światła który potrafi się ściemniać i rozjaśniać w zależności od panujących warunków. Są one wyposażone w szereg czujników, dzięki którym praca takiej przyłbicy jest w pełni zautomatyzowana. Użytkownik nadal może regulować poziom przyciemnienia i czułość by dopasować parametry pracy. Taka przyłbica jest zalecana do stosowania przy długotrwałej pracy.

 

Co poza tym?

Dużym atutem jest funkcja nawiewu. W czasie pracy w przyłbicy po prostu robi się duszno i gorąco. Nawiew sprawia, że powietrze jest wymieniane, a użytkownikowi łatwiej się oddycha oraz lepiej się pracuje. Najtańsze modele przyłbic są wyposażone w rączkę do trzymania, jednak takie rozwiązanie sprawia, że jedna ręka zawsze jest zajęta. Dzisiejszym standardem są przyłbice ze stelażem umożliwiającym dopasowanie do głowy i innymi rodzajami regulacji. Warto się też zastanowić nad kupnem przyłbicy z funkcją szlifowania lub regulowanym kątem detekcji.